Як перестати слухати чужі поради та жити своїм життям

Роздавати поради направо і наліво люблять дуже багато людей. Якщо тобі пощастило і твої батьки перестали втручатися у твоє життя з того часу, як ти стала студенткою, то напевно у тебе є подруга, яка вважає, що без її наставництва ти просто пропадеш. Або любляча свекруха, яка не може втриматися від того, щоб не прокоментувати твої недоліки у куховарстві або способі вираження любові до її сина. А можливо, твій коханий чоловік зараз є твоїм головним критиком і суддею?

Як перестати слухати чужі поради та жити своїм життям

І ось ти вже і шапку придбати не можеш, завчасно не порадившись із чоловіком / подругою / мамою боячись того, що вони не схвалять твій вибір. Ця стаття допоможе тобі виробити власну стратегію, як перестати слухати чужі поради.

З’ясувавши причини, чому ти починаєш виправдовуватися за свою поведінку і в яких ситуаціях це відбувається, тобі буде легше протистояти зовнішньому тиску. Адже це твоє життя і тільки тобі вирішувати, який одяг вибирати, куди витрачати гроші, як виховувати дитину і багато чого іншого. Якщо ти помічаєш, що чийсь безцеремонний голос контролює твої кроки, то наші рекомендації точно для тебе. Зовсім не обов’язково, що так відбувається тому, що ти не маєш власної думки. Вона є, просто людина, «бажаючи тобі добра», вважає що твоя думка не варта уваги. Давай разом розбиратися, як повернути своє законне право на власні рішення.

Причина № 1. Низька самооцінка

Читайте также — 5 типов проблем, с которыми стоит обратиться к психологу

Твої сумніви з приводу того, наскільки правильно ти поводишся, звичайно ж, помітні тим, хто тебе оточує. Уяви ситуацію: ти приходиш на роботу у стильній сукні, яку придбала провівши вихідний у шопінг-молі. Ти заходиш така легка і щаслива, а тебе зустрічає критика колеги. Зауваження щодо довжини сукні, допит про її вартість і коментар з приводу того, що можна було б за ці гроші дві подібних купити. Уявила?

А тепер спробуй відчути, що відбувається у твоїй душі в цей момент. Ти починаєш сумніватися у собі? Вже подумки лаєш себе, що не пішла з кимось, хто б допоміг тобі обрати вбрання? Шкодуєш про витрачені гроші? Якщо так, то тобі терміново потрібно підіймати рівень самооцінки.

Що робити? Низька самооцінка, звичайно, не діагноз, але може завдати багато клопоту. Постійні сумніви в собі, самокритика — погані супутники на шляху до успіху. Я б рекомендувала тобі звернутися по допомогу до психолога або life-коуча. З першим ти зможеш розібратися у причинах низької самооцінки, коуч же допоможе тобі прибрати цю перешкоду в конкретних життєвих сферах.

Низька самооцінка

Причина № 2. Голос мами

Ця причина спрацьовує, якщо у твоєму житті присутня людина, яка продовжує повторювати ваші з мамою стосунки. Чи немає у тебе зараз подруги, яка може, не зважаючи на твою реакцію, розкритикувати тебе? Звичайно ж, з благими намірами, щоб ти виглядала краще і не робила помилок. Така подруга-порадниця може почати з того, що ти шапку не так одягла / тобі не пасує ця стрижка / яка жахлива помада, а закінчити тим, що цей Олег тобі не пара, пошукай когось кращого.

Читайте также — 5 причин, почему наши проекты остаются на бумаге

Чи не нагадує це тобі мамині слова в дитинстві? Не вмикається у тебе в цей момент дитяча поведінка? Тобі не обов’язково слухати ці поради, але проблема в іншому, ти дозволяєш подрузі переходити свої особисті кордони. І потихеньку її думка починає сіяти у твоїй голові сумніви: а й справді — я товста для цих джинсів, а й справді червоний — не мій колір.

Що робити? Для початку потрібно зрозуміти, що ти залежиш від думки іншої людини. Це досить просто. Поки ти читала цей пункт, тобі напевно згадалася одна або кілька твоїх близьких подруг.

Ось ще кілька індикаторів, для «контрольного пострілу»:

  1. ти не озвучуєш ціни за свої покупки, очікуючи, що тебе розкритикують;
  2. ти не говориш, що бачилася із кимось із тих друзів / чоловіків, кого не схвалює твоя подруга;
  3. приймаючи якесь важливе рішення, ти замислюєшся про те, а що ж вона скаже, чи відразу ж поспішаєш порадитися.

Тобі не потрібно розривати відносини, а ось змінити лінію поведінки варто. Досить почати припиняти спроби розкритикувати тебе і кожного разу під час критики говорити такі фрази: «Це мій вибір», «Мені так подобається». Почавши захищати свої особистісні межі, ти помітиш, як ваші стосунки зміняться або такі подруги просто «відпадуть».

Голос мами

Причина № 3. Спосіб близькості

Читайте также — Как отношения с отцом в детстве влияют на жизнь женщины

Поступатися у своїх поглядах і слухати іншого може бути твоєю стратегією зберегти близькі стосунки. Часто так буває із чоловіками. Він радить тобі, як себе поводити, з ким спілкуватися, який макіяж і довжину спідниці краще обрати. Ти слухняно дотримуєшся цього, представляючи себе Галатеєю, а його — Пігмаліоном. Ти купаєшся в його увазі та намагаєшся бути «хорошою дівчинкою». Але це тільки гра, і в якийсь момент тобі це набридне. Тоді ваші взаємини будуть під загрозою.

Що робити? Не допускати подібних ситуацій. Тримати дистанцію із чоловіком так само необхідно, як і в будь-яких інших стосунках. Це не погано, якщо йому не байдуже, як ти виглядаєш і він обирає для тебе аромат парфумів. Але, якщо у вашій парі правильною є тільки його думка, а твоя зазнає критики, то це вже нагадує тиранію. Щоб він не тиснув на тебе, краще з перших днів зустрічей оберігати своє право на власну думку.

Спосіб близькості

Ми за традицією вирішили поцікавитися, що з цього приводу думають компетентні та шановані люди, чи звертаються за порадами до них і чи просять їх вони самі?

Василь Бондарчук, співак

Василь БондарчукЯ вважаю, що потрібно прислухатися до думки тієї людини, яка особисто для тебе є авторитетом, ти повинен довіряти їй. Але потрібно задуматися, чи довіра до цієї людини йде від серця і думок, і тільки тоді питати поради. Безумовно, потрібно враховувати і галузь, в якій порадник компетентний і чи має він в ній певний досвід.

Якщо говорити про те, яка рекомендація іншої людини була для мене важливою в житті, то це була порада вибору життєвого шляху та професії. У мене є друг, професійний спортсмен, і я, коли обирав, чим зайнятися професійно: спортом або вокалом, то попросив у нього поради. Тоді він мені сказав: «Співай, у тебе це дуже гарно виходить». Його слово було вирішальним, і я не шкодую, що тоді послухав його.

Таліна, співачка

ТалінаНа мій погляд, поради потрібні в тому випадку, коли про них запитують. А прислухатися до них варто тільки тоді, коли тобі це справді необхідно. Я пам’ятаю свою подругу, яка любила всім роздавати свої поради, навіть тоді, коли її не просили про це, і коли щось відбувалося не за її рекомендаціями, то вона могла довгий час ображатися і нервувати. І найважливіше, що в її житті не було все так гладко, щоб демонструвати себе, як приклад мудрої дівчини. Тому, я вважаю, що людина може давати поради й щось підказувати тільки тоді, коли ця людина, скажімо так, «кваліфікована».

Жанна Тихонова, ведуча програми «Жди меня» («Інтер»

Жанна ТихоноваЯ вважаю, що ми маємо право радити іншим людям чинити так, а не інакше, тільки в тому випадку, якщо твоїх настанов потребують. Адже іноді людині необхідно просто виговоритися. Тим самим для самого себе проговорити нагальну проблему та поглянути на реакцію співрозмовника (навряд чи вона буде нейтральна). І певно, що в цій ситуації людина буде шукати підтримку, а не альтернативну думку. Не треба нікого збивати з наміченого шляху. Тим паче, людина підсвідомо для себе вже все вирішила. Сама я можу порадити тільки те, в чому впевнена. Яку сукню придбати, в який театр краще сходити, який фільм обрати для вечірнього перегляду.

У мене є навіть послідовники, підсаджені на «моє» кіно і «мою» музику. А ось в питаннях сімейних стосунків, скажімо, я зовсім не порадник. Посварилися — помиряться. Сама я питаю порад у близьких мені дівчат: сестри і дочки. Вони не будуть брехати. Вони суворі і об’єктивні. Але, як правило, для себе до цього моменту я теж вже все вирішила. Головне — заручитися їх схваленням, що я йду вірним шляхом. А взагалі, є одна дуже класна і проста рекомендація. Звучить вона, можливо, побутово: «Не парься!». Слідувати їй складно. Але вона правильна, розумна та глибоко філософська, попри жаргонне формулювання.

Яна Пасинкова, таролог, фіналіст 15-го сезону «Битви екстрасенсів» (СТБ) 

Яна ПасинковаСлухати чужі поради можна і навіть потрібно, а от рішення приймає кожен сам! Особистий досвід — це певна кількість помилок і промахів, завдяки яким ти став сильнішим і мудрішим. У кожного свої «сюрпризи» і негаразди. Щодо настанов іншим… Коли я беру в руки карти, намагаюся прислухатися до їхніх порад, за кілька років вони жодного разу не підвели! Але я дуже люблю, коли люди самі приймають рішення ішукають для себе шляхи вирішення проблем. Мій двоюрідний дядько якось сказав мені: «Ніколи не заважай жити іншим людям…». Для мене зараз це не просто порада, а золоте правило, яким я із задоволенням ділюся!

Ми сподіваємося, що ця стаття і думки відомих людей стали корисними для тебе, і ти більше не загубишся в країні порад!

Фото: прес-служби телеканалів і з офіційного сайту Василя Бондарчука і Таліни.

СХОЖИЕ СТАТЬИ

Обсудить

Свежий взгляд