Рентген малюкові: коли слід робити та чи є альтернативи — педіатр Мельник

Видання Ivetta продовжує серію відповідей на гострі та суперечливі питання про новонароджених від одного з кращих педіатрів України Ігоря Мельника. Цього разу обговоримо наскільки безпечно робити малюкові рентген?

Рентген малюкові: коли слід робити та чи є альтернативи — педіатр Мельник

Почнемо з того, що всі ми знаходимося під впливом щоденного опромінення — це можуть бути й будівельні матеріали, і каміння, і повітря, і вода. У кожного регіону свій рівень. Так в природі було завжди й до сумнозвісних Хіросіми та Чорнобиля. Але повернемося до основної теми. Що ж таке рентгенографія? На сьогоднішній момент це найголовніше додаткове медичне дослідження.

Чи шкідливий рентген для дитини і як роблять рентген дітям?

Потрібно його робити тільки тоді, коли в цьому є потреба й обґрунтовані медичні показання. Дуже багато лікарів несвідомо продовжують призначати рентген навіть дітям. Але ж якщо лікар чує запалення під час прослуховування за допомогою фонендоскопа, то навіщо вже робити сам рентген? Які б малі дози опромінення не були, все одно це рентген навантаження для організму, що продовжує рости й розвиватися.

Опромінення робиться тільки в області, яку потрібно досліджувати.

Якщо все ж за медичними показаннями слід провести рентген малюкові, потрібно уважно враховувати дози опромінення. Для цього є спеціально прописані норми з урахуванням віку дитини. Опромінення робиться тільки в області, яку потрібно досліджувати. Обов’язково слід використовувати свинцевий фартух, який не дозволяє опромінювати інші здорові органи.

Не завжди потрібно робити повторний рентген, наприклад, якщо дитина перехворіла на пневмонію без ускладнень. У випадку, коли внаслідок захворювання почалися ускладненнями, то, звичайно, доведеться зробити повторний знімок і навіть не один.

Читайте также — «Школьные» болезни: какие нарушения здоровья приобретают дети во время обучения

До речі, вже з’явилися альтернативні способи діагностики — МРТ (магнітно-резонансна томографія) і КТ (комп’ютерна томографія). Але, на жаль, і тут не так все просто. Адже під час їх проведення не можна ворушитися, і якщо дорослому це можна пояснити, то дитині ніяк. Доводиться робити малюкові наркоз, а це вже додаткове навантаження на організм.

Тому часто, коли такий спосіб дослідження прописують дитині у більш старшому віці, батьки перебувають разом з ним, щоб контролювати й не давати рухатися. І при цьому теж опромінюються, але іншого виходу, на жаль, просто поки не винайшли.

Дослідження за допомогою КТ навіть більше опромінює, тому що там йде багаторазове сканування. Якщо при рентгені просто натиснув кнопку «клац» і все, то при КТ сканер проходить навколо пацієнта кілька разів. Це приблизно в 100 — 300 разів більше опромінення рентгеном.

Нагадаємо, раніше Ігор Наркізовіч відповів на ряд найбільш популярних і суперечливих питань про догляд за новонародженими — чи потрібно туго сповивати дитину і яку соску для обрати.

На цьому сьогоднішній прийом у лікаря закінчується, а редакція Ivetta вже готує відповідь на інший не менш важливе питання. Слідкуйте за публікаціями!

! Запитати у педіатра!

Якщо у вас є питання до педіатра Ігоря Наркізовича — пишіть нам на пошту з позначкою «Питання до педіатра» і лікар обов’язково на них відповість! У разі якщо у вас не вийде написати на пошту, пишіть нам у Facebook або Instagram.
E-mail: info@ivetta.ua

СХОЖИЕ СТАТЬИ

Обсудить

Свежий взгляд